Ferforjeci ne demek?

Ferforjeci ne demek?, Son zamanlarda özellikle dekorasyon alanında adını sıkça duyduğumuz, tarihi çok eskilere dayanan Ferforje nedir? Fransızca’ da ‘Fer forgé’ kelimelerinin birleşmesi ile oluşan ferforje, dövme demir demektir. Düşük karbon alaşımına sahip dövme demir; kapı, korkuluk, masa, kanepe, şemsiyelik gibi iç ve dış mekan elemanlarının dekoratif imalatında kullanılır. Dövme demirin işlemden geçirilerek yüksek ısıda şekil verilmesi işlemine ferforje denilmektedir.

Kökenleri 16. yüzyıla dek uzanan ferforje, ince bir işçilik sanatıdır. Peki bu ferforjeyi kim icra eder? Bazen mekanlarda adeta bir sanat eserine dönüşen ferforje ürünleri kim yapar? Ferforje kavramı, doğal olarak akla ferforjeci ne demektir? sorusunu da getiriyor. Ferforjeci, ferforje işlemini yapan, ferforje imalatı ile uğraşan, ferforje ürününün tasarımından mekana monte edilmesine dek görev alan demir ustalarınadenir. Dolayısıyla ferforjecinin yaptığı iş , ürünün monte edileceği mekanda gerekli ölçüleri almak, istenilenlere göre tasarımı gerçekleştirmek, dövme demiri yüksek ısıya maruz bıraktıktan sonra işçilik gerçekleştirerek, demire şekil vermektir. Ferforjeci üretimin mekana ulaştırılmasında emniyetinden ve mekanda montajından da sorumludur. Ferforjeci, bu işlemi içmekan kanepelerinin tasarımından balkon korkuluklarına kadar her tür malzeme için de gerçekleştirebilmektedir.

Ferforjeci ustalar mekanlarınıza tarz katıyor!

Ferforjeci, yıllarını bu işe vermiş ustalar için söylenecek olursa aslında bir tür sanatla uğraşır. Bu nedenle demir işçiliği konusunda uzmanlaşmış kişiler olmaları beklenir. Ferforje işçiliği, işi gerçekten bilen ustaların ellerinde, birinci kalite malzemelerle ev ya da ofis tasarımları, endüstriyel iç mekan donanımları, bahçe ve balkon mobilyaları, Fransız balkonları ile adeta dekorasyon harikalarına dönüşür. İç mekanlarda ahşapla birleştiğinde otantik bir görünüm veren ferforje işçiliği, ev dekorlarında Fransız Country tarzını yansıtmak isteyenlerin de tercihi. Beyaz mobilyaların arasına yerleştireceğiniz perforje cam sehpa, duvarlarınızda perforje dekorasyon ürünleri ve koridorunuzda özel tasarlanmış perforje ayna ile country tarzını evlerinize kolaylıkla yansıtabilirsiniz. Ayrıca mekan dekorunda zerafeti öne çıkartmak isteyenler, Art Nouveu akımının etkisinde, perforjeci işçiliği ile üretilmiş yaprak, gül desenli merdiven korkulukları, duvar dekorları, kanepeler, kitap dolapları, balkon ya da pencere korkulukları kullanabilirler.

Dolayısıyla sizler dekorunuza işçilik katmak, ev dekorunuzda küçük bir dokunuşla tarz yaratmak, mekanınızda değişiklik gerçekleştirmek istiyorsanız, ferforjeci ustalarının ellerinden çıkmış işçilik ürünlerine göz atabilirsiniz.

Pencere Demiri Fiyatları | Pencere korkuluk fiyatları